Da Vinci Carcassonne Turnuvası 10 Ağustos 2017

10 Ağustos günü kafemizde ilk Carcassonne turnuvasını 15 kişinin katılımıyla düzenledik. Carcassonne 2-5 kişinin oynayabildiği basit kuralları olan karo yerleştirme oyunudur. Fransa’nın güneyindeki Carcassonne şehrinin yakınındaki bölgede kaleler, yollar, manastırlar kurarak ve kurduğumuz bu yapılara gönderdiğimiz hırsız, şövalye, çiftçi ve rahipler ile puan toplayarak, en çok puana sahip oyuncu olmaya çalışıyoruz. Oyunun çok karışık olmayan kurallarını 5 dakika gibi kısa bir sürede öğrenebiliyorsunuz ve oyun yaklaşık 30 dakika sürüyor. Her oyuncu sırayla çektiği karoları uygun yerlere yerleştirerek isterse bir takipçisini bu karolar üstüne puan toplamaya gönderiyor, bütün karolar bittikten sonra haritada kalan takipçilerin de puanlanmasından sonra en yüksek puana sahip oyuncu oyunu kazanıyor.

Düzenlediğimiz turnuvada 4 masa olarak ilk tur oynanmış, bütün masalardan en yüksek puan alan 4 oyuncu final masasına çıkmıştır. Final masasında oldukça çekişmeli geçen oyun sonunda iki oyuncu en yüksek puanı almıştır, beraberlik bozucu bir kural uygulanmamış, bu sebeple düzenlediğimiz ilk Carcassonne turnuvasının iki şampiyonu olmuştur.

Carcassonne 2001 yılında Klaus Jurgen Wrede tarafından tasarlanmış ve o yıl Spiel Des Jahres (Yılın Oyunu) ödülünü almıştır. Kadın çizerler tarafından yapılan çizimleri ile modern bir klasik sayılan oyun güncel Meeple şeklinin ve isminin popülerleşmesini sağlayan oyun olarak görülmektedir. Türkiye’de Neotroy firması tarafında Türkçe olarak basılan oyunu kafemizden de satın alabilirsiniz. Oyunun nasıl oynandığını öğrenmek isterseniz Neotroy tarafından hazırlanmış aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=pn6bxCUZmzQ

 

Yorum yaz