İki Kişilik Oyunlar

Son yıllarda popülerleşen kutu oyunları arkadaşlarınızla yapmakta olduğunuz etkinliklere farklı bir alternatif sunuyor. Kutu oyunlarından bahsederken ilk akla gelen kalabalık gruplar ile oynanabilen tabu, jenga, risk gibi oyunlardır. Ancak kutu oyunlarının belki de en eski örnekleri, go, satranç, tavla gibi iki kişilik oyunlar olmuşlardır.

İki kişilik oyunlar modern kutu oyunları içerisinde oldukça popüler bir türdür. Çeşitli zorlukta ve sürede oynanabilen bu oyunlarda sıkça tercih edilen bir mekanik ise draft mekaniğidir. Oyuncuların ortak bir havuzdan sırayla ihtiyaç duydukları kartı/kaynağı almasını sağlayan bu mekanik ile iki kişilik oyunlara ekstra bir strateji unsuru eklenmektedir. Bu ve benzeri mekaniği kullanan iki kişilik oyunlara 7 Wonder Duel, Tides of Time ve Patchwork örnek gösterilebilir.

Biraz daha stratejik iki kişilik oyunlarda asimetrik oynanışı olsa dahi denge unsuru önemlidir, oyunun başından sonuna bir oyuncunun domine ettiği iki kişilik oyunlar çok zevkli olmayacaktır. Oldukça asimetrik olsa dahi dengeli olarak anılan daha karmaşık iki kişilik oyunlara Android Netrunner ve Twilight Struggle örnek gösterilebilir.

İki takım halinde oynanabilen bir çok oyun da iki kişi için uyarlanabilir   örneğin Imperial Assault, Rum & Bones, The Others.

Daha bir çok iki kişilik oyun örneği verebiliriz ama iki kişilik oyunları zevkli kılacak en önemli unsuru unutmamak gerek, bu unsur tabi ki rakibiniz.

Yorum yaz