Kutu Oyunlarında Zar

Kutu Oyunlarında şans faktörü oluşturmak için kullanılan araçlardan belki de en bilineni zardır. Bazı oyunlarda zar oyunun temel unsuru olurken bazı oyunlarda sadece rastgelelik oluşturmak için yardımcıdır.

Örneğin King of Tokyo oyununda zar oyunun öznesidir, zarların tekrar atma imkanı şans faktörünü azaltsa da oyunun temeli zardır. Yapacağınız aksiyonlar attığınız zar belirler.

Çok popüler Catan ve Machi Koro oyunundaysa zar oyunun fiilidir. Yaptığımız aksiyon tamamen attığımız zara göre şekillenir ve attığımız zarı değiştirecek her hangi bir etken yoktur. Ancak oyun sırasında seçeceğimiz stratejiler ile zar sonucu oluşacak riski dağıtmamız mümkündür.

Daha stratejik bir oyun olan Stone Age  oyunundaysa fazlaca zar atarak zar sonucu oluşacak şans/şansızlık durumu dengelenebilir, ayrıca atılan zarı yükseltecek bir çok imkan sunarak oyun şans faktörünü bir miktar azaltmıştır.

Stratejik zar oyunlarına güzel bir örnek Roll for Galaxy verilebilir. Oyunun içerisinde bir çok zar değiştirme imkanı bulunmaktadır hatta attığınız zarın rengi stratejik bir element haline gelmiştir. Oyunun içerisinde zar olması oyunun stratejisini zayıflatmamış hatta yeni bir seviye eklemiştir.

Voyages of Marco Polo oyunundaysa yapacağınız hamlelerin gücünü zarın üstündeki rakam belirlerken bazı durumlarda düşük zarın yüksek zara avantajı bulunabiliyor, ayrıca oyun zarı tekrar atma/azaltma/yükseltme imkanı sunarak, oyunculara şansını kontrol etme imkanı sağlamaktadır. Oyundaki karakterlerden bir tanesi zar atmadan istediği zarı istediği yüzüyle oynatma yeteneğine sahiptir aslında bu şekilde tasarımcı fazlaca sayıda zar içeren oyunda aslında zarın etkisinin ne kadar önemsiz olabileceğini göstermiş olabilir.

Ciddi strateji oyuncularının pek hoşuna gitmese de kutu oyunlarında zar atmak ve belki de bir oyunun kaderinin son zar ile değişmesi oyunlarda bulunan şans faktörünün belki de en şık uygulamasıdır.

Yorum yaz