Başlangıç Kutu Oyunları

Kutu Oyunları son yıllarda oldukça gelişmekte olan, her yıl yüzlerce oyunun yayınlandığı büyük bir hobidir. Bu kadar oyun içerisinde herkes kendi zevkine uygun bambaşka oyunları bulabilmektedir. Bazı oyunlarsa çok fazla kutu oyunu tecrübesi olmayan kişiler için strateji, şans, eğlence, süre gibi kıstasları makul bir şekilde harmanlayarak yeni oyuncular için kucaklayıcı bir deneyim sunmaktadır.

Yeni yerleşimcilerin bir adada en gelişmiş uygarlıkları kurmaya çalıştığı en popüler kutu oyunlarından bir tanesi olan Catan bu dengeye güzel bir örnektir. Strateji, ticaret ve bolca şans barındıran oyun, daha önce kutu oyunu oynamamış oyuncular için bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayabilir.

Başka bir popüler oyun olan Ticket to Ride ise çok basit kuralları ile oyun öğrenme zamanını minimuma indirip tekrar tekrar oynanabilen aile dostu bir eğlence sunmaktadır.

Venedik’te bir kuyumcu olarak en güzel mücevherleri yapmaya ve satmaya çalıştığımız Splendor oyunu da basit kuralları ancak stratejik derinliğiyle çok fazla kutu oyunu tecrübesi olmayanlar için erişilebilir bir oyun olmaktadır.

Başlangıç seviyesi için sıkça önerilen kutu oyunlarının en temel ortak özelliği kolay öğrenilebilir olması, oyuncuların ilgisini kaybetmeden hızlıca oyunun sonlanması ve tekrar oynana bilirliğinin yüksek olmasıdır. Bu kriterlere uygun iki kişilik oldukça popüler oyunlardan birisi de Patchwork’tur.

Da Vinci Board Game Cafe de hobiye yeni başlayan misafirlerimizle sıkça karşılaşıyoruz, bu tecrübeler ışığında üstte saydıklarım dışında başarılı başlangıç oyunlarına aşağıdaki oyunları da ekelyebiliriz.

Exploding Kittens

Dixit

Direniş

Sushi Go

Carcassonne

Codenames

 

Yorum yaz