Kutu Oyunu Oynamak Ne Kadar Sürer?

Tamamen size ve seçeceğiniz oyuna bağlıdır.

Kutu oyunları 5-10 dakika sürebileceği gibi 4-5 saatlik bir etkinlik de olabilir. Daha önce kutu oyunu oynamamış birisi için önemli bir konu kutu oyunlarına ne kadar vakit ayırması gerektiğidir. Yeni başlayanlar için önerdiğimiz giriş seviyesindeki oyunların ortak özelliği kolay öğrenilip, kısa sürmesidir. Yarım saat gibi bir sürede kurallarını öğrenip oyunu oynayabilirsiniz. Örneğin Hanabi, Cash N Guns, Patchwork.

Oyunlardaki strateji seviyesi arttıkça oyun sürelerinde artış görünebilir. Bir çok strateji oyunu 1 saatin üstünde vakit alabilir. Örneğin Catan, Splendor, Lords of Waterdeep

İleri strateji oyunları ise kurulumu, kuralları öğrenmesi ve oynaması bir kaç saati almaktadır. Örneğin Dead of Winter, A Game of Thrones, Scythe

Oyun sürelerinde önemli bir etken kuralları öğrenmesidir. Kurallarını bildiğiniz bir oyunu bir kaç sefer oynadıktan sonra oldukça hızlı oynayabilir hale gelebilirsiniz. Ya da çok basit bir oyun olsa bile ilk oyunlarda vakit kaybı yaşayabilirsiniz.

Bir oyunun kısa sürede öğrenilip, oynanması basit veya kötü bir oyun olduğunu kesinlikle göstermez. Örneğin çok beğenilen 7 Wonders herkes aynı zamanda oynadığı oldukça kısa süren iyi bir strateji oyunudur. Benzer şekilde gerçek zamanlı oynanan Magic Maze oyunu kuralları gereği uzun süremezken, oyuncuları devamlı tetikte tutarak, oldukça hareketli bir deneyim sunabilir.

İlk kez kutu oyunu oynayacaklar için kısa sürede öğrenilen oyunlar hem daha kolay anlaşıldığı için hem de oyunu beğenmezseniz kaybedeceğiniz süre çok fazla olmadığı için önerilmektedir. İlk kez kutu oyunu oynayacak birisi karışık kuralları olan 4 saat süren bir oyunu denediği zaman çoğunlukla sıkılabilir, bir saatin sonunda oyunun kendisi için uygun olmadığını hissederse oyundan koparak diğer oyuncular için de hoş olmayan bir tecrübe yaşatabilir.

Sizin vaktiniz ne kadarsa çok farklı çeşitlilikteki kutu oyunları da size o kadar sürecek bir eğlence sunabilir.

Yorum yaz